hero
hero

När du deltar i ett program

När du deltar i ett program via Arbetsförmedlingen på heltid får du inte a-kassa från oss. I stället får du aktivitetsstöd från Försäkringskassan.

hero

Hur går processen till?

1

Beslut om program

Arbetsförmedlingen beslutar om du ska börja ett program och hur länge du ska gå. De meddelar sedan oss och Försäkringskassan om programmet du ska delta i. 

2

Vi utreder din ersättning

Vi utreder hur mycket du kan få per dag när du deltar i ett program. På Mina sidor i Att göra-listan kan du se om du behöver skicka in något för att vi ska kunna göra utredningen. Exempelvis kan vi behöva arbetsgivarintyg. Om du nyligen har fått a-kassa från oss eller deltagit i ett annat program behöver du vanligtvis inte göra något.

När utredningen är klar meddelar vi Försäkringskassan. De är de som sedan betalar ut aktivitetsstöd till dig när du är med i programmet.

3

Ansök om aktivitetsstöd

Ansök om aktivitetsstöd från Försäkringskassan så snabbt du kan. Det är de som fastställer och betalar ut ditt aktivitetsstöd under tiden som du deltar i ett program. 

Läs mer på Försäkringskassans hemsida

 

Vem gör vad?

 

Arbetsförmedlingen

De bestämmer om du ska delta i ett program. Kontakta de om du har frågor om de olika programmen.

Kontakta Arbetsförmedlingen

 

Vi på Alfa-kassan

Vi räknar ut hur mycket ersättning du ska få per dag under tiden som du är med i programmet. Kontakta oss om du har frågor om vår utredning och ersättningen som vi har meddelat Försäkringskassan om.

Kontakta oss

 

Försäkringskassan

De betalar ut aktivitetsstöd när du deltar i ett program. Kontakta Försäkringskassan om du har frågor om aktivitetsstödet, utbetalningen eller antal dagar som du har deltagit i programmet. 

Kontakta Försäkringskassan

Vanliga frågor om program

  • Nej, du ska inte skicka in tidrapporter till oss när du deltar i ett program. Du ska däremot fortsätta skicka in aktivitetsrapporter till Arbetsförmedlingen.

  • Ja, ditt aktivitetsstöd kan bli lägre om du är ansluten till oss och väljer att gå ur.

  • Ja, om du har en beviljad ersättningsperiod från oss kommer dagar med aktivitetsstöd att dras av. Försäkringskassan meddelar oss hur många dagar som ska dras av när programmet är slut.

  • Om du är inskriven i ett program på heltid kan du inte få ersättning från en a-kassa. Då ska du ansöka om aktivitetsstöd hos Försäkringskassan. Kontakta Försäkringskassan för mer information.